Jak smarować łańcuch rowerowy? Porady rowerowe

Jak smarować łańcuch rowerowy? Porady rowerowe

Mobilny Serwis Rowerowy

Dobra kondycja łańcucha to podstawa! Oszczędności tarcia, lepsze działanie przerzutek i mniejsza zużywalność napędu

Jak dobrze smarować łańcuch rowerowy? to bardzo prosta czynność jednak należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Jednak zanim będzie mowa o smarowaniu łańcucha warto dodać jak bardzo ważny jest dobry stan łańcucha.
Zbyt suchy łańcuch pozbawiony smaru będzie wytwarzał opory, tarcie następuje na każdym ogniwie a po małym deszczu łańcuch zardzewieje. Zbyt mokry łańcuch oblepiony smarem będzie szybko się brudził, zbierał kurz i brud tworząc twardą skorupę co też będzie powodować duże tarcie i dodatkowo zabrudzi cały napęd roweru.
Najlepiej będzie więc gdy smar będzie znajdował się pomiędzy ogniwami ale na zewnątrz pozostanie suchy.

Jak smarować łańcuch?

Należy zacząć od jego czyszczenia to bardzo ważne, żeby nakładać smar na czysty i suchy łańcuch. W innym przypadku, nowy smar połączy się ze starym brudem i piachem, wszystko będzie trzaskać i klekotać a cały napęd zacznie się szybo zużywać.

Kolejnym krokiem jest smarowanie, warto robić to dokładnie i nie nakładać zbyt dużej ilości smaru. Smar powinien znajdować się jedynie pomiędzy ogniwami, więc nie lejemy smaru na całą powierzchnię łańcucha.

Na końcu bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie nadmiaru smaru. Jeżeli pozostawimy smar na zewnątrz to momentalnie zmieni on swój kolor na czarny a brud i piach szybko dostaną się do środka. Do wycierania łańcucha można użyć suchej, chłonnej szmatki. Na końcu można sprawdzić palcem czy łańcuch dostawia czarny ślad, jeżeli tak to znaczy, że trzeba go dokładniej wyczyścić.

Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, dobrze będzie jeszcze raz powtórzyć wycieranie, tak aby usunąć smar który wydobył się na zewnątrz.

Partnerem serii jest serwis rowerowy z Warszawy Travel Bike 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *