Jaki rower wybrać ?

Jaki rower wybrać ?

Jaki rower wybrać ?

Sezon wakacyjny rozpoczęty, wiele osób zastanawia się nad zakupem nowego roweru, postaramy się podpowiedzieć wam jaki rower wybrać ?

Jeżeli macie stary rower, dobrze zastanowić się chwilę czy nie wystarczy mały remont starego roweru? Nowy lakier, opony wymiana linek i napędu? Czasami okazuje nasz stary rower może wyglądać jak nowy. Ale to musicie ocenić sami, gdy już podejmiecie decyzję o zakupie nowego roweru przychodzi kwestia decyzji – jaki typ roweru ?

Proponujemy zastanowić się gdzie jeździcie  zazwyczaj i jakie macie plany wobec roweru i jaki rower wybrać ?

100% miasta + dystanse 10-30 km -mała prędkość –  Rower miejski – błotniki, bagażnik, szerokie siodełko, kierownica wysoko – rower ciężki ale wygodny

100% miasto + dłuższe dystanse – większa prędkość – mniejszy komfort – rower szosowy  Gdy nie jeździliście wcześniej na takim rowerze warto najpierw sprawdzić czy odpowiada wam pozycja za kierownicą ? Na początku jest mało wygodna, ale pozwala na osiąganie większych prędkości

70 % miasto 30 % szutry, drogi leśne itd- długie dystanse – średnia prędkość – Rower trekingowy / crossowy– połączenie roweru “górskiego” z szosowym a raczej kompromis. W takim rowerze mamy 28 calowe koła, wąskie opony ale często też amortyzator. To rozwiązanie dobre gdy lubicie wycieczki rowerowe, ale też  jeździcie po wyboistych drogach a jednocześnie lubicie osiągać duże prędkości.

50-70% Szutry i drogi leśne – 50-30% miasto – Rower “górski” czyli MTB.  Kiedyś takie rowery były hitem komunijnym i były bardzo popularne w miastach, dziś nie są są już w takiej przewadze ale nadal cieszą się dużym uznaniem, taki rower pozwala wam przejechać, przez trudne tereny, wyboje itd , jednak szerokie opony ograniczają prędkość i dajmy mniejszy komfort jazdy w mieście.

Kolejna sprawa – czym kierować się przy zakupie?  W wielu przypadkach wygląd wygrywa z funkcjonalnością, ale pamiętajcie najpierw właściwości jezdne a potem estetyczne ! Co z tego, że rower będzie ładny jak nie będzie chciało się wam na nim jeździć?

Na co patrzymy przy zakupie roweru?

1. Waga – im lżejszy tym lepszy, czasami rower musimy przenieść, wjechać pod górkę  a nawet na prostej drodze. Waga roweru przeszkadza nam w rozwijaniu prędkości

2. Im prościej tym lepiej – warto wybierać proste sprawdzone konstrukcje bez zbędnych ozdobników, każdy nowy bajer to kolejna rzecz która się popsuje.

3. Wymiary ramy – warto dobrze wybrać ramę tak aby pasowała do naszego wzrostu

4. Test – przez zakupem sprawdź – jeżeli macie możliwość poproście znajomych o udostępnienie roweru jaki chcecie kupić – nie wystarczy kilka metrów – dobrze sprawdzić się na dużym dystansie. Zazwyczaj rower który jest wygodny na początku, przestaje nim być po 20 kilometrach i odwrotnie 🙂

5. Cena – pomyślcie gdzie zostawiacie rower, jak przypinacie i czym ? Czy rower jest często przypinany?  Jeżeli rower ma być środkiem transportu do pracy czy szkoły nie warto przesadzać z jego ceną.

Partnerem serii jest serwis rowerowy z Warszawy Travel Bike 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *